MENU
Головна » Статті » Про ремонти » Стіни

Перепланування квартири.
Перепланування квартири

Історія питання

Сумно, але факт: більшість теперішніх київських квартир походять з минулого, далекого і не дуже. Процент комфортних нових квартир з покращеними просторими плануваннями залишається невеликим, тому про якість та зручність більшості житла наразі можна тільки мріяти. Викликають нарікання навіть улюблені багатьма „сталінки”, не кажучи вже про житло більш пізнього періоду забудови. Однакові залізобетонні комірки кінця минулого століття породжують скоріше здивування та співчуття. Як відомо, ці будинки масово зводились для того щоб розселити багатьох киян, що тулилися у тісних „готельках”, тому головним завданням їх була функціональність: нехай кімнати мали невеличкий розмір, але їх було декілька.

Можливість приватизувати та повноправно володіти жаданими квадратними метрами стала свого часу своєрідним проривом. Дехто з новоявлених власників нерухомості не зупинився на досягнутому, і от вже в країні почав набирати обертів перепланувальний безлад. Бажання будь-яким способом індивідуалізувати та покращити власне житло іноді набувало вельми оригінальних форм. Перепланувальна активність не могла залишитися поза увагою державних органів, і тоді до справи втрутились відповідні установи.

Наразі у власника квартири, який задумав внести до її будови деякі зміни, існує кілька не рівноцінних за витратами коштів та часу способів реалізації задуманого. Основним (законним) способом проведення перепланування у квартирі декому може здаватися вельми складним та довготривалим, оскільки він поєднуватиметься з необхідністю неодноразового тісного спілкування з представниками багатьох організацій та відомств. Що й казати, для таких співгромадян існують альтернативні шляхи вирішення питання, але відразу застерігаємо, що кінцевий результат їхніх зусиль в такому випадку буде досить не передбачуваним.

Трохи теорії

Слід розмежувати поняття „перепланування квартири” та „капітальний ремонт”, оскільки вони мають різний алгоритм дій та спричиняють зовсім різні правові наслідки для власника квартири. Проведення капітального ремонту не потребує від її власника затвердженого проекту запланованих робіт, тому що в процесі його, згідно визначення, яке дає законодавство, не передбачається зміна „геометричних розмірів приміщення або його окремих частин, житлових кімнат та підсобних приміщень, кухонь, ванних кімнат, убиралень, коридорів тощо”. Законодавство також чітко регламентує поняття „перепланування”, до якого належить „зміна фізичних параметрів приміщення (приміщень), знесення або перенесення у ньому несучих перегородок, будівництво нових елементів та деталей, облаштування прорізів без втручання в зовнішні стіни, міжповерхові перекриття та інші несучі конструкції житлового будинку”, при цьому не обмежуючи інтереси інших громадян, що проживають у цьому будинку.

Обмеження

Виходячи з зазначеного визначення перепланування, проведення в квартирі деяких заходів для її власника заборонене. До таких заходів належить:

  • збільшення площі санвузлу та ванної кімнати за рахунок інших приміщень, перенесення санвузла або ванної кімнати до іншого приміщення;
  • збільшення розмірів кімнат за рахунок сполучення їх з балконом або лоджією шляхом перенесення зовнішніх стін будинку, незалежно від того, чи є вони несучими чи не несучими; тут же варто зазначити про категоричну заборону на перенесення опалювальних батарей на балкон чи лоджію;
  • проведення демонтажу наявних у квартирі вентиляційних коробів та каналів;
  • об’єднання декількох квартир, що розташовані одна над одною, з подальшим перебудовуванням або демонтажем перекриттів між поверхами;
  • збільшення площі приміщень, розташованих на першому поверсі житлового багатоквартирного будинку, шляхом добудовування до них додаткових приміщень;
  • зміна конструкції несучих стін без отримання на це спеціального дозволу; цей пункт включає не лише знесення частини несучої стіни, але й збільшення або перенос дверного чи віконного прорізу, також існують обмеження щодо перетворення прорізів у декоративні арки;
  • встановлення на фасадах будівель антен або зовнішніх блоків кондиціонерів;
  • демонтаж звукоізолюючого матеріалу ідлоги з метою збільшення висоти приміщення (або з будь-якою іншою метою);
  • у разі, якщо квартира належить до пам’яток архітектури, проводити в ній перепланування заборонено.

Етапи проведення

Таким чином, перш ніж робити у квартирі будь-які суттєві зміни, необхідно спочатку отримати консультацію спеціаліста про те, чи можливі такі зміни в принципі у вашому конкретному випадку, тому що початкові умови в різних будинках можуть вельми відрізнятися. У разі, якщо певне перепланування в принципі можливе, найбільш правильним способом буде підготовка документів для отримання дозволу на проведення цих робіт. Для цього у відділ райдержадміністрації подається відповідний пакет документів, який включає документи на квартиру (свідоцтво на право власності та технічний паспорт), письмову згоду організації, на балансі якої знаходиться будинок, у якому розташована квартира ( ЖЕК, ОСББ, кондомініум), ескізний проект запланованого перепланування. Іноді може бути потрібною письмова згода мешканців сусідніх квартир на проведення ремонтних робіт. У випадку успішного проходження цього етапу на руки власнику квартири видається затверджений проект дозволу на проведення перепланування у приміщенні.

На підставі отриманого у райдержадміністрації дозволу власник квартири замовляє проектно-кошторисну документацію в спеціалізованій проектній організації. На цьому етапі також буде необхідно отримати чисельну кількість узгоджень у таких організаціях, як „Київенерго”, „Київводоканал”, районні відділення СЕС та МНС, „***вгаз”, „***житлоспецексплуатація”, а також у балансоутримувача будинку. Додаткові труднощі можуть виникнути у разі, якщо квартира розташована у будинку, який належить до пам’яток архітектури, - тут додатково буде потрібен дозвіл від управління охорони культурної спадщини при Київміськдержадміністрації. Якщо передбачені зміни у несучих стінах, необхідно буде отримати дозвіл у Київдержекспертизі. Іноді на цьому етапі також можуть вимагати надання таких документів як копії ліцензій проектної та будівельної організацій, а також ряд додаткових документів.

На наступному етапі після отримання усіх зазначених дозволів та узгоджень необхідно буде повторно звернутися до райдержадміністрації за отриманням дозволу на проведення будівельно-монтажних робіт. З моменту отримання такого дозволу нарешті можна розпочинати фактичні роботи з перепланування квартири. Окрім того, у БТІ необхідно буде провести обміри нового перепланованого житла та скласти новий техпаспорт. Після закінчення робіт приміщення приймає спеціальна державна приймальна комісія, про що власнику квартири після її візиту видається відповідний акт. Акт приймання перепланованого житла необхідно надати до БТІ, де з техпаспорту знімаються усі попередні заборони, та після цього власник житла отримує нове свідоцтво на право власності..

Альтернативні шляхи

Як уже згадувалося, альтернативні шляхи не завжди означають успішне завершення процесу легалізації перепланування. Найбільш успішним альтернативним шляхом отримання дозволів на перепланування квартири можна вважати звертання до одної з організацій, що спеціалізуються на отриманні таких дозволів. Тут за визначену суму готові будуть оперативно зробити за вас усю паперову роботу. Цей шлях є найбільш раціональним з точки зору кінцевого результату та правового боку вирішення питання перепланування, а власник квартири уникає необхідності багатоденного ходіння за підписом та документами до різноманітних установ.

Деякі власники квартир наважуються на доволі ризикований крок – узаконювання заднім числом самовільно проведеного перепланування приміщення. Їхню мотивацію неважко збагнути, оскільки навіть при надзвичайно сприятливому та своєчасному проходженні усіх етапів законної процедури розробки проекту та отримання пакету відповідних дозволів до проведення перепланування квартири увесь цикл триватиме не менше року та потребуватиме чималих витрат. Існують юридичні організації, що за певну плату пропонують узаконення самовільно проведеного перепланування, при цьому розмір оплати буде визначатися з урахуванням площі перепланованого приміщення та складності проведених змін.

Відповідальність за самовільне перепланування квартири

В українському законодавстві передбачено адміністративне та кримінальне покарання для власників квартир за самовільне проведення перепланувальних робіт. Штраф у розмірі від одного до десяти неоподаткованих мінімумів загрожує у разі, якщо в поцесі проведення будівельних робіт власник квартири порушить держстандарти, норми та правила проведення таких робіт або якщо був змінений архітектурний вигляд споруди. Якщо в результаті самовільно проведеного перепланування складається хоча б гіпотетична загроза для життя та здоров’я інших людей, це спричинить штраф в розмірі до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів, або виправні роботи чи позбавлення волі терміном до двох років. У разі ж якщо в результаті самовільного перепланування квартири станеться загибель людей, то це може обернутися для власника квартири позбавленням волі терміном від двох до п’яти років. Окрім того, в законодавстві передбачена відповідальність за проведення будівельних робіт без отримання відповідного дозволу або без проекту. У цьому випадку власник квартири може бути оштрафований на суму, еквівалентну половині вартості проведених робіт. 


Нещодавно депутати підвищили відповідальність за незаконне перепланування квартир, внісши поправки до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального Кодексу України. 

Вторгнення в несучі огороджуючи конструкції несе загрозу для цілісності всього будинку. Також при зміні планування своєї квартири забороняється чіпати вентиляційні шахти та звукоізоляцію підлог, що часто роблять власники квартир для збільшення висоти приміщення. Заборонено також збільшувати площу санвузлів і ванних кімнат за рахунок житлових кімнат, переносити їх в інші приміщення. Можете об’єднати санвузол і таким чином збільшити ванну кімнату, проте зробити це за рахунок кухні заборонено законом. 

Не можна об’єднувати лоджії і балкони з іншими приміщеннями, розбираючи зовнішні стіни, неважливо, що несуть вони якесь навантаження чи ні. Також заборонено переносити на лоджії та балкони опалювальні прилади, об’єднувати квартири по вертикалі з повним або навіть частковим демонтажем міжповерхового перекриття, демонтувати звукоізоляцію підлог, прибирати вентиляційні канали.

Нині до переліку забороненого ввійшли і прибудови до квартир, розташованим на перших поверхах багатоповерхівок. Згідно з ст. 150 КУпАП такі порушення тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо в результаті перепланування завдано шкоди здоров’ю оточуючих, то передбачено позбавлення волі строком до трьох років. Якщо ж у результаті перепланування є жертви, або завдано матеріальної шкоди в особливо великих розмірах (більше 17 000 гривень) — позбавлення волі від 5 до 12 років.

Проте не заборонено демонтувати ніші, об’єднувати кухню з будь-якою кімнатою, робити отвори в перегородках (не несучих стінах) переносити дверні прорізи, розширяти житлову площу за рахунок коридорів. Але і ці дії обов’язково мають бути погоджені з виконкомом, БТІ та в першу чергу з сусідами.


Джерело: http://4stiny.сom.ua/sip_ua/art/10.html
Категорія: Стіни | Додав: neruxomist-lviv (23.09.2012) | Автор: Перепланування квартири.
Переглядів: 7443 | Теги: САМОВІЛЬНЕ ПЕРЕПЛАНУВАННЯ, хата, капітальний ремонт, втручання в зовнішні стіни, квартира належить до пам’яток архіт, перепланування заборонено | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]